La Casa De Papel Dizisi ve Kadına Yönelik Şiddet

la casa de papel ile ilgili görsel sonucu

Sosyal medyada son zamanlarda adını çokça duyduğumuz bir dizi La Casa De Papel. İspanyol dizisi. Bir soygun hikayesi. Profesör lakaplı bir adam büyük bir soygun planı yapar ve bir ekip kurar. Ekipte ki insanların hepsine bir şehir ismi verir. Tokyo, Berlin, Denver vb... gibi. Ekip İspanyol Darphanesi'ni soyacaklardır. Dizi soygunun öncesine dönüşlerle soygun anı arasında ve karakterlerin önceki hayatları, hesaplaşmaları, kendilerini tanımaları gibi bir çok açıdan işleniyor. Sadece soyguncular değil rehineler de önemli dizide.
la casa de papel ile ilgili görsel sonucu
Konu genel hatlarıyla bu ama ben dizideki ara bulucu komiser kadının hikayesinden çok etkilendim, size  onu anlatmak istiyorum . Kadın polis, eşi de polis ve eşinden şiddet görüyor. Bunu anlatırken diyor ki "öyle tokatla falan başlamıyor aslında şiddet, önce facebook profil resmini değiştirip çocuğunuzun resmini koymanızı istiyor, sonra eteğinizi kısa bulup ise gidemeyeceğinizi söylüyor. Hepsine bir bahane buluyorsunuz , seviyor ,kıskanıyor sanıyorsunuz ama bir gün itiraz ettiğinizde, karşı geldiğinizde ilk tokat geliyor" . Bu sahneden çok etkilendim . Şiddetin hiç bir türünü kabul etmemeliyiz aslında ve neyin şiddet olduğu konusunda uyanık olmak gerek.
la casa de papel ile ilgili görsel sonucu

Filmler ,diziler bu yüzden iyi . İnsanlar sorunun nerede başladığını, yanlış olanı, olması gerekeni hikayelerle görebiliyorlar. 
Diziyi tavsiye ediyorum bende. Popüler oldu diye izlememezlik etmeyin bence:)

4 yorum:

 1. Bu diziyi izlemeyen bir ben kaldım:)

  YanıtlayınSil
 2. Diziyi henüz izlemeyenlerdenim. Büyük ihtimalle yazın bir günde başlayıp bitireceğim.

  Şiddetle ilgili repliği çok gerçekçi olmuş. Bazı konularda taviz vermemek gerekiyor. Sen ne kadar göz yumarsan karşındaki o kadar ileri gidiyor. Sonra nasıl bu hale geldim diye düşünüyorsun :-(

  YanıtlayınSil
 3. Öncü Peyzaj Dikey Bahçe Sistemleri Hizmeti

  Öncü İzmir Peyzaj firması olarak, 2007 yılından bu yana, alanlarında uzman peyzaj mimarlığı alanında uzman olan (1) makine mühendisi (1) bitki koruma yüksek mühendisi (5) peyzaj mimarı, (1)peyzaj teknikeri, (2) tarımsal yapılar ve sulama ziraat mühendisi ve (1) inşaat teknikeri kadromuz ile profesyonel peyzaj hizmetleri vermekteyiz.

  Yalnızca İzmir’de değil, Manisa, Aydın, Muğla gibi illerde ve hatta Türkiye’nin her yerinde peyzaj ve dikey bahçe sistemleri hizmeti veriyoruz. Farklı bitki çeşitlerimiz, doğa dostu yaşayan bahçe sistemlerimiz ve yenilikçi tasarımlarımızla, yaşadığınız mekanları güzelleştiriyor ve özelleştiriyoruz.

  Gölet ve Süs Havuzları Nasıl Yapılır?

  Gölet ve süs havuzları tasarlamadan önce, nasıl bir peyzaj düzenlemesi istediğiniz konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı oluyoruz. Estetik ve dekoratif bir görsel süs havuzu olabilir, ya da içinde bitki ve balık gibi canlıların da yaşayabileceği bir sistem.

  Peyzaj mimarlarımız ve uzman ekibimiz, alternatif peyzaj hizmetlerimizle ilgili bilgilendiriyor sizleri. Ardından, ortaya muazzam bir tasarım çıkacak projelendirmelerimize başlıyoruz.

  Otomatik Sulama Sistemleri

  Otomatik Sulama Sistemi yeşil alanlarda ve bahçelerde, çim ve bitkilerin ihtiyacı olan suyun, istenilen miktarlarda ve zamanlarda, otomatik olarak verilmesini sağlayan sistemlerdir.

  Küresel ısınma ile ortaya çıkan su kaynaklarının yetersizliğinin çözümünde büyük rol oynayan otomatik sulama sistemleri ile bitkilerin ve çimlerin ihtiyaç duyduğu su verilir. Sulama sistemleri sayesinde, minimum sulama ile optimum seviyede sulama yapılır. Bu açıdan da, otomatik sulama sistemlerinin hem su kaynakları hem de bitkiler için sürdürülebilirliği yüksektir. Peyzaj ve tarımsal alanlarda yaygın bir şekilde kullanılır.

  Öncü Peyzaj firması olarak, yeşil alanlarımızı korumak, su tüketimini en aza indirmek ve sulama maliyetlerini azaltmak için, profesyonel otomatik sulama sistemleri hizmeti veriyoruz.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.