Mutluluğun Kiloyla İlgisi Yok:)))

Aslında mutluluğun dış etkenlerle ilgisi yok. İçten gelir mutluluk. Mutlu olmak öğrenilebilir ayrıca. Yani bakış açımızı değiştirerek , olumluya odaklanarak, küçük şeylerin tadına vararak, yaşadığın an'da olarak mutlu olabilirsiniz. 
Gülmekten poz veremedi
Fotoğraftaki güzel bayan, büyük beden mankeni Ashley Graham. Sıfır beden akımına karşın acayip iş yapıyor. Bende acayip destekliyorum kendisini. 
Çünkü ben kadınların bedenleri üzerindeki baskılara, ideal ölçülere karşıyım. Haaa diyeceksiniz ki "sen neden zayıflamak istiyorsun o zaman?". Cevap veriyorum ; "ben sıfır beden dayatmasına, ne kadar zayıf o kadar güzel düşüncesine karşıyım". İdeal kiloyu savunuyorum. Yani asla sıfır beden olmak istemem, Allah korusun. 
Hürriyette "Gülmekten poz veremedi" haberini okuyunca yüzümde bir tebessüm belirdi.Aklıma bir araştırmayı getirdi bu haber. Erkeklere 100 tane fotoğraf göstermişler ve "hangi kadının daha çekici olduğunu " sormuşlar. Sonuç olarak fiziksel olarak kusurlu olmasına rağmen erkekler gülümseyen kadınları çok çekici bulmuşlar.
Büyük beden mankeni Graham hem kendisi gülmekten poz verememiş hem de yaptığı espirilerle çekim yapan ekibi kahkalara boğmuş. Kendinden hoşnut insan örneği. Yani kaç kilo olursanız olun kendinizden hoşnut olmanızdır önemli olan ve bu hoşnutluğun kriterleri toplumun baskıları olmamalı. Farkında mısınız bilmem ama bu kriterler gittikçe acımasızlaşmaya başladı. Mükemmel vücutlu, mükemmel anne, mükemmel  her şey olmak zorundasınız. Çıta gittikçe yükseliyor. 
Gülmekten poz veremedi
Bizim toplumda  söylenen bir söz vardır "fesatlığından kilo alamıyor". Bu haber birde bana bunu düşündürttü.   İş yerinde benim gibi hafif balık etli bir arkadaşımla mutlu insanların hafif kilolu olduğunu, saf ve iyi niyetli olduklarını falan konuşuyorduk bir gün. Zayıf bir arkadaş geldi o anda odaya ve konuştuklarımıza kulak misafiri oldu. "Ne yani siz şimdi bana fesat mı diyorsunuz?" dedi. Bizde kahkalarla gülerek "yoooo biz demiyoruz toplum diyor" dedik. O da bize "kilo veremiyorsunuz züğürt tesellisiyle kendinizi avutuyorsunuz" dedi. Sonra ondan nefret ettik işte bizde:)))))
Yani demem o ki arkadaşlar kimsenin standartlarına uymaya çalışarak kendinizi hırpalamayın. Nasılsanız şu an, bu halinizle güzelsiniz. Hiç kimsenin size kendinizi kötü hissettirmesine izin vermeyin. Birisi sizi bu konuda eleştirirse eğer şunu bilin ki tamamen kendi hakkındaki olumsuz düşüncelerini size söylüyordur. Yani size kilo almışsın diyorsa o kendisinin kilo aldığını düşünüyordur. Kötü görünüyorsun diyorsa kendisinin kötü göründüğünü düşünüyordur" Kişisel algılamayın yani konunun sizinle bir ilgisi yok:)))))

25 yorum:

 1. Toplum dayatmasına ben de karşıyım aslında.Kişi,kendiyle mutluysa sorun yoktur :)

  YanıtlayınSil
 2. doğru gerçekten, önemli olan sağlıklı olmak ama bazen başkalarının söylediklerini çok önemsiyoruz....

  YanıtlayınSil
 3. Mükemmel olma dayatmalarından artık kurtulmamız gerekiyor zaten koşturma içinde bir sürü sorumluluğumuz varken birde kafayı bunlara takıp mutsuz olmanın anlamı yok. Kilolu ama özgüveni yüksek bir sürü arkadaşım gayet mutlulular belki sağlıkları tehlike altında ama ona da müdahale etmek başkalarına düşmez :) ideal beden olmak sağlıklı beslenmeyi yaşam şartı haline getirmek en güzeli ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kadınlar için hayat daha acımasız Gülşah:(

   Sil
 4. Çok keyifli bir yazı olmuş, böyle boş konuşan insanlar uzak dursun :)

  YanıtlayınSil
 5. Çok eğlenceli bir yazıydı 😊

  YanıtlayınSil
 6. Bence de mutluluj kiloya bağlı değil; ama Allahım şu iki yanındaki simitler erisin bi an evvel😇😂😂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Takıntı haline getirmedikçe sorun yok bence Meltem:)

   Sil
 7. Peki duygusal açlık denilen konu bu konunun neresinde olabilir? Suçlu erkekler! İhale onlara kalsın.Beyin, yürek konuşan yok. Mutsuzluğun kilo ile ilgisi yok bence de..

  YanıtlayınSil
 8. Yalnız büyük bedeni manken hanımın yüzü ne kadar zayıf, ,ilk olarak gülen güzel yüzüne bakınca o beden onun değil gibi:))
  Sağlık için normal kilolarda olmamız gerekiyor kesinlikle.Mutluluk o zaman zaten gelir..Güzel bir yazı, sevgiler.

  YanıtlayınSil
 9. Çok güzel bir yazı yazmışsın gerçekten beğendim. İnsanlar kendilerini nasıl mutlu hissediyorlarsa öyle olmalılar. Gülümseyerek etrafa ışık saçan bir kadından daha güzel bir şey olamaz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Burçak . Yaşam enerjisi insanı güzelleştiren bir şey.

   Sil
 10. Kendi ile barışık insan nasıl gözüktüğüne değil, nasıl hissettiğine bakar. Barışık olmayanlarsa zayıflamak için caba sarf eder, o süreçte de biraz yıpranır. Mutsuz olur. Bizde sanırız ki kilolular mutlu olur. Dış görünüşünü umursamaya mutlu olur halbuki :)

  YanıtlayınSil
 11. Yine de sağlıklı ve kaliteli yaşam için abartmamak lazım kilo işini :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önemli olan sağlıklı olmak olmalı diyorum Abdullah Bey, estetik kaygılar olmamalı.

   Sil
 12. Ozaman ben baya bir iyi niyetliyim yahu:)) (Hakkatten öyleyim):)

  Valla cok zayif olmaya karsiyim, cidden cubuk vücütlu bayanlar bana pek güzel gelmmez oldum olasi, ama normal kilo olma taraftariyim ve o kiloya ulastigimda mutlu olmayi bir borc bilirim efendim:))

  YanıtlayınSil
 13. Bencede mutkuluk kiloya bağlı değil :) güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 14. insan herşeyden mutlu olabilir ama ben kilo alınca kriz olanlardanım,şu anda da öyleyim :( acil dürtülmem gerek :D yoksa onun dışında mutlu olacak sebeplerim var şükür ama o da olmasa iyi olur:D

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.