Kadına Yönelik Şiddet - Sıla Gençoğlu

Son dakika: Sıla'dan açıklama geldi: Hiçbir ceza yaşadığım kabusu hayatımdan silmeyecek


Bugün gazetelerde Ahmet Kural'ın Sıla'ya şiddet uyguladığı haberini okuduğumda nefret ve üzüntüyü aynı anda hissettim. Güçlü, ünlü kadın demiyor şiddet olayı her kadına olabiliyor maalesef. Ama Sıla'yı çok takdir ettim "insanlar ne der? hakkımdda ne düşünürler" demeden şikayetçi olmuş. Öyle cezalar verilmeli ki bir daha yapamasınlar. Ve kadınlar sessiz kalmamalı. 

Sıla bu konuda bir açıklama yayınlamış:

Son dakika: Sıladan açıklama geldi: Hiçbir ceza yaşadığım kabusu hayatımdan silmeyecek

"Merhaba, bazen cümleye başlamak çok zor olabiliyor.
Galiba en doğrusu konuya direkt girmek. Hayatımdaki insanın fiziki şiddetine maruz kaldım. Bu, fiziki hasarı bir yana insanın kadın tarafını darmadağın eden bir olaymış. Hayatta geldiğiniz yer, başarılarınız ya da oluşturduğunuzun bir anda önemsiz kaldığı yıkıcı bir deneyimmiş. Bu ülkede bugüne kadar ne kadar şiddet mağduru kadın varsa, gözlerinin gözlerinize değdiği bir anmış. Artık ne yazık ki biliyorum, çok kolay değil sokağa çıkıp “Ben şiddete uğradım” diye bağırmak. Ama şunu da biliyorum ki ben de susarsam önce kendime, sonra da bu ülkenin kadınlarına, şiddete karşı insanlarına haksızlık etmiş olacağım. Bu nedenle başıma gelen olay üzerine susmama kararı aldım. Yasaların bana verdiği hakları kullanacağım. Hiç bir ceza, yaptırım benim yaşadığım kabusu hayatımdan silmeyecek, bunu çok iyi biliyorum. Ama bu hayatta şarkılarla, kelimelerle bir iletişim kurabildiysek ve kendimi biraz anlatabildiysem, gücümü kendim kadar sizlerden aldığımı da biliyorsunuzdur. Bana uygulanan korkunç şiddet karşısında dilsiz kalmamayı seçiyorum. Bazıları hiç sevilmeyi öğrenememiş olabilir ama bence aşkın bununla hiç bir ilgisi yok!"

7 yorum:

 1. Ne yazık ki bitmedi, bitmiyor şiddet dediğimiz insanlık dışı davranış tarzı. Fiziksel şiddet buz dağının görünen kısmı ayrıca..

  YanıtlayınSil
 2. Bende çok takdir ettim Sıla'yı. Susmadı. Sineye çekmedi. Çatır çatır konuştu. Böyle oluğumuz sürece sesimizi duyuracağız.

  YanıtlayınSil
 3. Çok şaşırdım.Kimin kime ne yapacağı hiç belli olmuyor.Sadece kadına değil her türlü şiddete karşıyım.

  YanıtlayınSil
 4. Sılayı güçlü duruşundan dolayı çok takdir ettim ben de.Şiddetin hiçbir şeklini onaylamıyorum.

  YanıtlayınSil
 5. Kınıyorum, sadece fiziksel değil psikolojik duygusal şiddeti de kınıyorum.

  YanıtlayınSil
 6. Tüm kadınları korumak için devletin caydırıcı yasalar çıkarması lazım yoksa böyle sürüp gidecek maalesef:(

  YanıtlayınSil
 7. Siddet her türlü kabul edilemez.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.