İlham Veren Kadınlar: Joy Mangano

joy mangano kimdir ile ilgili görsel sonucu
Joy Mangano başarılı bir kadın girişimci.
Joy Mangano, onu zengin ve ünlü yapan buluşunu 1992 yılında yaptı. Hayatı, başrolünde Jeniffer Lawrens'in oynadığı " Joy" filmine konu oldu. Ucu püsküllü paspasların kirli suyunu , el değmeden akıtacak bir düzenek fikriyle milyoner oldu. 
joy mangano ile ilgili görsel sonucu
Buluşunu ev hanımlarına yönelik alışveriş kanalı QVC'de kendisi tanıttı. Sempatik, neşeli ve samimi tavırlarıyla televizyon programının ilk yarım saatinde 18000 adet satış yaptı. Televizyon programında sık sık "bu satın alacağınız son mop" dedi. İzleyenler hemen sipariş verdiler.  Aslında kadınlar yıllardır bir çubuğa bağlanmış bezle yerleri siliyorlar ancak Joy'un buluşu sayesinde bu bezi elleriyle temizlemekten kurtular. Gerçekten önemli bir açığı yakalamış ve geliştirmiş oldu. 

joy mangano ile ilgili görsel sonucu
Daha sonra Joy kadife kaplı askı tasarladı. Elbiselerin kayıp gitmesini engelleyen bir askıydı bu ve tasarladığı askıya "Huggable Hanger"(Kucaklanabilir Askı) adını verdi.
Buruşan elbiselerin daha askıdayken kırışıklığını gideren buharlı bir düzenek yaptı. Buna da "benim küçük buharlayıcım" ismini verdi. Daha sonra çubuk şeklinde oda kokuları tasarladı. 
Yaptığı her şeyin patentini alan Joy'un 100 patenti var ve "Gayet Zeki Tasarımlar" isimli şirketinden yılda 150 milyon dolar kazanıyor.
Joy 16 yaşında bir hayvan barınağında çalışırken hayvanların gece karanlığında fark edilebilmeleri için boyunlarına reflektörlü tasma fikrini geliştirmiş. Ancak bu fikrini bir şirket alıp hemen üretime geçmiş. Bu olay ona patentin ne kadar önemli olduğunu öğretmiş.
Sonrasında hayatı film olmuş, o da ortak yapımcı olmuş filme. Tasarım eğitimi almamış, işletme okumuş. Başarısız bir evlilikten sonra üç çocukla kalınca iş buluşu sayesinde milyoner olmuş.
Bazen hatta çoğunlukla başarılı girişimcilerin hayatındaki olumsuz olaylar onlara motivasyon oluyor. Başarılı olmaktan başka seçenekleri kalmıyor ve başarısız olsalar bile vazgeçme lüksleri olmadığından devam ediyorlar. 
Girişimci kadınların hikayelerini paylaşmayı seviyorum. Bize ilham veriyorlar. "O yapmış ben niye yapamayayım ki?" diye düşündürüyorlar. Aslında hepimizin bir çok konuda fikri var. Ama bu fikirleri hayata geçirmekte sorunumuz var. Vazgeçiyoruz, aman kim uğraşacak diyoruz. Ama kazananlar uğraşanlar. 
Eyyyy kadınlar üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin. Bakın "elin kadını" yapmış:)))) 
6 yorum:

 1. Filmi izlerken ne hayran olmuştum kadına. Neler atlatıp pes etmeden devam etmiş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu filmi de izledinmi Handancığım süpersin. Ben ilk fırsatta izleyeceğim.

   Sil
 2. Ben az önce Derya'da bu filmin tanıtımını görüp, google'da aratınca yazına denk geldim:)benzer bir çizgi film de izlemiştim demek bundan esinlenmişler orada kadıncağız yeşillikleri kurutucu plastik bir şey icat ediyor ama şirketin sahibi kadın patent olmayınca icada konuyordu.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.