Bir Film: 3 Aptal


Orjinal adı 3 İdiots. Bir Hint filmi.Bir ara iş yerinde Ayfer'le Hintli Aktör Aamir Khan filmlerine merak sarmıştık. Hint sinemasını Aamir Khan sayesinde tanıdım. Çok beğendiğim filmler oldu. 3 Aptal en beğendiğim. Ama tek sevmediğim toplu dans, müzik sahneleri. Film birden gevşek, komik bir hal alıyor.Karakterlerin ciddiyeti, filmin büyüsü bozuluyor bence. Yani bunu komedi tarzı filmlerde yapın da daha ciddi filmlerde yapmayın.Yapmazsanız ne olur ki ? Hindistan'da kimse seyretmez mi ? Ay ne bileyim ben çok anlamsız buluyorum. Neyse eleştirimi de yapmış oldum.
Aamir Khan'a bayılıyoruz Ayfer'le.İş yerindeki bir arkadaşımız da ( Hakan) bize diyor ki "Justin Bieber hayranı ergen kızlar gibisiniz. Onlar gibi oranızı buranızı yırtıp çığlık atacaksınız Aamir diye.Hiç yakışıyor mu size?"(  Bu arada Ayfer 44, ben 40 yaşındayım). Bu arkadaşımız genç tabii. Bilmiyor. İnsan yaşlanıyor ama ruhu hiç yaşlanmıyor. Yani acı bir durum tabii de böyle. Yani Aamir Khan'ı görürsek üstümüzü başımızı yırtmayız belki ama heyecanla onunla fotoğraf çektirmeye ve öpmeye falan çalışırız diye düşünüyorum:)

Aamir Khan
Artık filme geçeyim. Film çok iyi bence.Özellikle anne-babalar izlemeli. Hindistan'ın en iyi mühendislik fakültesinde okuyan 3 arkadaştan bahsediyor. Dostlukları, hayatı birlikte öğrenmeleri, üniversite hayatları,yurtta yaşadıkları. Çok güzel mesajlarla dolu bir film. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Filmin bir sahnesinde yurda yeni gelen öğrenci Aamir Khan'a şaka yapmak isteyen üst sınıflara çok güzel bir ders veriyor Aamir. Ama o esnada sürekli "All is well"  diyor. Sonra arkadaşları soruyorlar "niye böyle söyledin" diye. O da anlatıyor. " Bizim köyde bir gece bekçisi  vardı. Her gece sokakları dolaşıp bağırırdı"All is well" (yani Türkçesi Herşey Yolunda).Biz de güvende olduğumuzu düşünür rahat rahat uyurduk. Yıllar sonra bu bekçinin kör olduğunu öğrendik. İnsan kalbi öyle hassas ki hemen heyecanlanıp hızlı hızlı atmaya başlıyor.Paniğe kapılıyor.Ben de onu sakinleştirmek için kalbime dokunup "All is well(Herşey yolunda)" diyorum. Bu beni çok rahatlatıyor" Süper bir yöntem.Öyle değil mi?
Keşke bizim ülkemizde de böyle filmler yapılsa.Hint filmlerini izlerken ne kadar az gelişmiş ve fakir olduklarını görüyorsunuz. Ama ingilizce biliyor olmaları onları bilgisayar ve internette çok ileriye götürmüş.
Son olarak Hint filmlerini  bizim kültürümüze daha yakın buluyorum. Daha samimi. Daha duygusal. Amerikan filmlerine göre duyguyu daha inandırıcı veriyorlar. Hissediyorsunuz.Sonuç olarak diyorum ki ben; bu filme Türkçe dublaj yapılmalı ve T.V.'lerde gösterilmeli.Bunun gibi başka Hint filmleri de var.Kaliteli olanlara dublaj yapılmalı ve televizyonda gösterilmeli, o kadar:)

2 yorum:

  1. Bunu benim oğluşlar izlemişler yazın kampta, hemen hepsini anlattılar neredeyse ama bulur bulmaz ben de izleyeceğim :)

    YanıtlayınSil
  2. Çocuklarınız da sevmiş anlaşılan. Bence de izleyin.Ben bir kaç defa daha izleyebilirim.)

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.