Kelimelerle Şiddet


Kitap kulübümüzün ikinci kitabını "Şiddetsiz İletişim" kitabı olarak belirledik.  Tatildi , başka kitaplardı derken bir türlü okumaya fırsat bulamamıştım. 22 şubat cumartesi günü toplanıp kitabı konuşacağız. Moderatör olarak beni seçtiler, yani kitabı ben çalışacağım:))) sorular hazırlayıp kitabı tartışacağız. Bu yüzden kitabı okumaya başladım nihayet.
Kitabı okurken, konuşurken bilmeden ne kadar zarar verdiğimizi fark ettim birbirimize. Resmen birbirimize kelimelerle şiddet uyguluyoruz.
Kendi hayatımdan , yaşadıklarımdan örnek vermek istiyorum bu konuyla ilgili. Kızım son zamanlarda biraz kilo aldı. Memlekete tatillerde gittiğimizde akrabaların fütursuzca eleştirileri yüzünden onlarla kavga etmemek için kendimi zor tuttum. İnsanların nasıl bu kadar acımasız olabildiğine, ergenlik çağında ki bir insanı ne kadar yaralayabileceklerini umursamamalarına şaşırdım. Bir kez daha şaşırdım. İnsanların acımasızlığı beni hep şaşırtıyor.
Mesela bir arkadaşım var beni her gördüğün de "kilo almışsın" diyor. Genelde aynı kiloyum ama her gördüğünde bana şiddet uygulamak istiyor:)))) Bana neyse de kızıma bu yapıldığında çok sinirleniyorum. Çünkü ben aslında böyle şeyler söyleyen insanların kendileriyle ilgili sorunları olduğunu biliyorum ama kızım daha çocuk olduğu için bu tarz söylemler ona zarar verebilir. Annelik iç güdüsüyle onu korumaya çalışırken çevremdekilerle çatışabiliyorum bazen. Ama insanların belli bir yaşa gelmiş olmalarına rağmen iletişim şekillerinde herhangi bir gelişme olmaması, hatta bunu bunu bir sorun olarak bile görmemeleri çok üzücü bir durum.
iletişim komik ile ilgili görsel sonucu
Kitapla ilgili uzun bir tanıtım yazısı yazmayı planlıyorum. Hepimizin bu kitabı okumaya ve uygulamaya ihtiyacı var. Kelimelerimizle birisine çok rahat zarar verebiliyoruz ve bunu umursamıyoruz. Bu şefkatsizlik bizi öldürecek:)))
İletişim hayatımızın en önemli konularından biri aslında. Neden okullarda yok diye merak ediyorum. İletişim kurmadığımız bir dakika bile yok. Hiç kimse olmasa kendimizle iletişim kuruyoruz ve maalesef eğer iletişim dilimiz şefkatli değilse kendimize de çok zarar veriyoruz. Ki çevresine kelimeleriyle zarar veren insan aslında kendine daha çok zarar veriyor.
Kitaptan çok çarpıcı bir örnek vereyim hatırladığım kadarıyla. Bir nazi kampında genç bir nazi subayı kampta esir olan bir kadına çok kötü davranıyor ve kadın diyor ki "genç adam neden bu kadar öfkelisin? hangi ihtiyacın karşılanmadı? sevgilinle mi kavga ettin? ne gibi bir sorunun var. Bunu bilmek ve düzeltmek isterdim. Çünkü senin gibi öfke dolu genç adamlar çok kötü şeyler yapabilir". İçindeki şefkati koruyabilen bir kadın ve şiddetin yayılmasından korkutuğu için böyle söylüyor.
Şiddetsiz iletişim , şefkatli iletişim,ya da  empatik iletişim tanımlamaların hepsini kullanabiliriz bu iletişim şekli için. Adı, tanımı önemli değil. Mantığı anlaşılsın yeter.
iletişim ile ilgili görsel sonucu
Şiddetin illa fiziksel olması gerekmiyor. Ruhsal şiddette insanlara çok acı verebiliyor. Hatta yıllar önce okuduğum bir makaleye göre bir insana yapılacak en büyük işkence onu yok saymakmış.

Birileriyle iletişim kurarken hatta en önemlisi kendimizle iletişim kurarken şefkatli davransak neler değişir? Bir deneyip görmek gerek. 

22 yorum:

 1. İletişim gerçekten çok önemli. Bütün sorunların kaynağı bence. Çünkü, öncelikle düşüncelerimizi, duygularımızı, kısaca meramımızı doğru sözcüklerle konuşarak, yazarak, hareketlerimizle karşı tarafa tam olarak iletebiliyor muyuz? Hadi diyelim bunu başardık. Peki karşı taraf bizim ifade ettiklerimizi tam olarak anlayabiliyor mu?
  İşte esas olarak ilişkiyi yaralayan bu mesele. Çoğu zaman bütün içtenliğimizle yapıcı söylemlerimiz yanlış anlamalara kurban gidiyor. Aynı hataya biz de düşüyoruz haliyle. Okullarda ders olarak okutulması parlak bir fikir:)

  YanıtlayınSil
 2. sevdim içerğini, okusam iyi olur. senin espirikler de çokoş olmuş amaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler deep. Önerine uydum bu arada, ikisinde de yayınlıyorum yazılarımı.

   Sil
  2. hıhım iviy iyi seçim :)

   Sil
 3. Çok güzel yapıyorsunuz Kadriye... Keşke ben de yakınlarda olabilseydim de gelebilseydim...
  Bu arada blogu taşıdın ama ben takip listeme eklediğim halde ekranıma düşmüyor. :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Wordpress e yorum gelmiyor nedense, deep dedi ki burada da yayınla, öyle yapayım bari.

   Sil
  2. Bu arada Şebocum belki denk gelirsin toplantılarımıza, inşallah.

   Sil
 4. Kitabı duydum mu hatırlamıyorum. Size keyifli okumalar canım:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, belki bir gün sende katılabilirsin.

   Sil
 5. insanlar nedense kendilerine başkalarını yargılama hakkını tanıyorlar . Halbuki karşıdaki insanın da düşünen karar alan veya neticede kendileri gibi bir insan olduğunun farkına varmiyorlar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru tespitler 1 çay. Bu arada blog adın iyi olmuş.

   Sil
 6. Kilo almışsıncılar kıskanç tayfa oluyor onları hiç dikkate almamak lazım.

  YanıtlayınSil
 7. Ne kadar doğru yerlere değinmişsin. İnsanlar o kadar şefkat yoksunu ki... Düşüncesizler ya da bilerek kırmak istiyorlar bilemiyorum. Kilo almışsın sözünü o kadar duydum ki ya da tombişim lafları akrabalardan gelen, kilo ver imaları da var tabii... İnsan kendisinden memnunken, rahatsız duruma düşürüyorlar. Kitabı çok merak ettim.
  Bir de blogunu taşıdığını bilmiyordum, hemen bakıyorum. Hayırlı olsun :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Kağıt Salıncak. Kilo hakkında konuşmaya herkesin yetkisi var sanki.

   Sil
 8. İnstagramdaki paylaşımında kitabı görüp okuyacaklarıma eklemiştim bu kitabı..
  şimdi ilk fırsatta alıp okuyayım diye düşündüm...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğeneceğini düşünüyorum Fatmacığım, sen de iyi bir okuyucusun.

   Sil
 9. Kitabı okumamıştım merak da ediyorum. Şöyle bir fikrim var; bu tarz şiddet uygulayan insanlara açıklama yapıp kendimizi yormak yerine bu kitabı mı hediye etsek ki :) çünkü bazılarında huy olmuş bu

  YanıtlayınSil
 10. Benim de çevremde gördüğüm en büyük sorun iletişim . Kelimeleri amaçları dışında anlayan insanlar kadar karşısındakini rencide etmek için kullananlar da çok arttı maalesef :(

  YanıtlayınSil
 11. Şiddet konusuna dikkat çekmeniz çok güzel olmuş Kadriye Hanım. Tebrikler.

  YanıtlayınSil
 12. Kırıcı değil her zaman yapıcı olmak taraftarıyım ama belki istemeden oluyordur bilmiyorum duymak istemediklerimizi başkalarına söylemeyelim yeter emeğinize sağlık

  YanıtlayınSil
 13. ellerinize sağlık.
  Bloğumun duyulmasına ihtiyacım var. Eğer göz atarsanız sevinirim. Desteklerinizi bekliyorum.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.