Hiç Kimse Sana Karşı Değil


Hiç Kimse Sana Karşı Değil

ELALEM KARİKATÜR ile ilgili görsel sonucu
  
    “Bir cümle okudum, hayatım değişti” , hangi cümle bu? diye “Hiç kimse sana karşı değil, sadece herkes kendinden yana” cümlesi derdim. Belki buna benzer bir sürü cümle okuyoruz ama idrak etmiyoruz, yani anladığımızda anlamlanıyor o cümle. İşte ben idrak ettiğimde cümle anlamlandı.
    Çocukluğumuzdan beri hep duyduğumuz “elalem ne der?” cümlesi, ki ben annemden ve yakın çevremden çok fazla duyduğum için benim için önemliydi. Pek çoğumuz için de öyle. “Elalem ne der?” cümlesinin pan zehir gibi “aslında hiç kimse sana karşı değil, sadece herkes kendinden yana” .

ELALEM KARİKATÜR ile ilgili görsel sonucu
    Mesela bir fotoğraf çektiriyoruz kalabalık bir grup halinde, ilk önce kime bakıyorsunuz? Tabi ki kendinize, hatta çoğunlukla sadece kendimize bakıyoruz. O zaman en çok kimi ve neyi önemsiyoruz? Kendimizi tabi ki.
    Psikoterapist Yazar Irvin Yalom Nietzsche Ağladığında kitabında “ Hiç kimsenin bir şeyi sırf başka birisi için yapmadığını göreceksiniz. İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine hizmettir, bütün sevgisi kendini sevmesindendir”  diyor.
    Yani eğer herkes en çok kendisini önemsiyor, umursuyorsa “başkaları ne der” diye düşünmemiz çok mantıklı değil. Başkaları sadece yaptığınız şeyler onları ilgilendiriyorsa gerçekten ilgilenirler sizin yaptıklarınızla.
      Demem o ki bir şey yapmak istediğinizde o ne der bu ne der diye düşünmeye kalkarsanız aklınıza bu cümle gelsin. “O” kendini ilgilendiren bir şey versa bir şey der, “Bu” da dese bile birkaç dakika bu konuyu düşünür, sonra hemen unuturJ))

10 yorum:

 1. Motivasyon yazınız için teşekkür ederiz

  YanıtlayınSil
 2. Süper 🙏 bu kadar net işte gerçekler bizim nesil elalem örgütü nün mağduru

  YanıtlayınSil
 3. Çok güzeldi ve kesinlikle haklısınız alıntıları da çok güzel açıklamışsınız elalemden kurtulmalı (:

  YanıtlayınSil
 4. baharı bekleyen kuşlar gibi elalemin olmadığı bir dünya hayal etmeye devam edeceğiz............ya da onları yoksayacağızzzzzz sevgiler

  YanıtlayınSil
 5. Gerçekten de başkalarını çok önemsiyoruz. Keyifli bir yazıydı.

  YanıtlayınSil
 6. Mark Twain'de İnsan Nedir'de herkesin her şeyi kendisi için yaptığını iddia eder. Yalom'dan alıntıyı görünce aklıma o geldi.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.