Yapıcı Eleştiri - Yıkıcı Eleştiri

  eleştiri ile ilgili görsel sonucu" 

Hepimizin alnında görünmez kalemle LBÖVÖH yazar. Açılımı "Lütfen Beni Özel ve Önemli Hissettir". Yani aslında hepimizin istediği kabul görmek ve önemli hissetmektir. Çocukken anne babamız tarafından çok eleştirildiysek yetişkin olduğumuzda bu ihtiyacımız daha çok olur. Çünkü çocukluk çağında eleştiri anne babadan geliyorsa çocuğa verdiği mesaj "seni olduğun gibi kabul etmiyorum" dur. Bu yetişkin olduğumuzda da kendi kendimizi olduğumuz gibi kabul etmememize sebep olur.
Eleştiride amaç karşımızdakinin gelişimi değil çözümsüzlüğü göstermektir. Gün içerisinde hepimiz  "ben senin iyiliğin için söylüyorum" la başlayan cümlelerine defalarca maruz kalıyoruz. Her ne kadar adına "yapıcı eleştiri" de deseler yapıcı değildir çünkü insan başka bir insan olumsuz bildirim vermekten hoşlanmaz. Çözüm yolu yoksa eleştiri yıkıcı bir duyguya dönüşür. 
Bazen eşim çocuklarımızı bir konuda eleştirmeye kalktığında "eleştirme , çözüm yolu göster. Nasıl doğru yapacağını anlat" derim. Çünkü genelde çocuklar eleştirildiğinde neen eleştirildiklerini ve nasıl davranırlarsa eleştirilmeyeceklerini bilemezler. 
Yani bağırıp yaptığı şeyleri eleştirmek yerine nasıl yaparsa daha iyi olur"u sakince açıklamak daha doğru olur. Sonuçta amacımız davranışı değiştirmektir yani üzüm yemektir bağcıyı dövmek değil:)

eleştiri ile ilgili görsel sonucu


Ben bazen eşime "beni öveceksen, takdir edeceksen konuş, eleştireceksen sonsuza kadar sus" diye şaka yaparım. Ama her şakanın altında ki gerçeklik payı bu cümlelerde var. Hiç kimse eleştirilmeyi sevmez ve içten içe aslında eleştiren kişide de olumsuz duygular uyandırır eleştiri. 
Etrafındakileri acımasızca eleştirenlere dikkat edin, onlar kendilerini de acımasızca eleştiren kişilerdir içlerinde. Ve bu yüzden kendileriyle kavgalıdırlar, dost değillerdir. 
Aslında dost olmamız gereken en önemli kişi kendimizizdir. Çünkü ne derler bilirsiniz "kendini sevmeyen kimseyi sevemez" . Kendimizi sevmek için eleştiri önümüzde engeldir. 
Önce kendiniz kendinize özel ve önemli hissettirin ki karşınızdakiler de size hissettirsin. Hatta o zaman buna o kadar da ihtiyacınız kalmaz.


4 yorum:

 1. Çok doğru tespitler. Gerçekten hoş bir şey değil eleştirmek. Bunu bildiğimiz halde eleştirmeye devam etmek büyük eksiklik ne yazık ki. Yazınız bu eksikliğimizi hatırlatmak adına isabetli olmuş:)

  YanıtlayınSil
 2. Önce kendimize saygımız olsun ki, sonrasında başkalarına saygı duyabilelim, diyorum öğrencilerime.

  YanıtlayınSil
 3. Bazen istemeden ne kadar yıkıcı olabiliyoruz.(((

  YanıtlayınSil
 4. Ne kadar doğru. Mutlaka gerekli değilse o eleştiri de yapılmamalı bence 😂

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.