İyi Hissetmek

mutluluk karikatür ile ilgili görsel sonucu


Günümüzde "iyi görünmek, iyi hissetmek" kavramı oldukça popüler. Hepimiz iyi görünmek, iyi hissetmek istiyoruz. Bunun için zayıflama programları, beslenme önerileri, spor tavsiyeleri vb.... her ne varsa büyük bir merak ve ilgiyle takip ediyoruz. Neredeyse "iyi görünüyorum, iyi hissediyorum, öyleyse varım" durumundayız.

mutluluk karikatür ile ilgili görsel sonucu

Bunun nesi kötü diyebilirsiniz. Kötü değil kesinlikle. Sadece her şeyde olduğu gibi bunun abartılması da olumsuz sonuçlar doğuruyor. Mesela sadece dış görünüşüne önem veren insanlar artıyor. Oysa ki insan fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir bütün. Sadece fiziksel yönü arttırmak için uğraşmak diğerlerini ihmal etmemize sebep olabiliyor. Keyif almadığı hiç bir şeyi yapmak istemeyen insanlar da başka bir boyut. Hiç zora gelemeyen , hiç sıkıntı çekmek istemeyen insan sayısı hiçte az değil. Zevk ve keyif odaklı yaşamaya "hedonizm" deniyor.  Oysa ki hayat düz bir çizgi değil, inişler, çıkışlar var.  Hatta inişler olduğu için çıkışlar kıymetli. Her şey zıddıyla var oluyor.

 mutluluk karikatür ile ilgili görsel sonucu

Diyelim ki çok zayıf, çok güzel ve hep keyif peşinde koşturan bir insan gerçekten mutlu olabiliyor mu?

Dünyaca ünlü ruh doktoru Freud'a mutluluğun formülünü sormuşlar. Her zaman fit ve güzel görünün, hep keyif peşinde koşun mu demiş?:)))) Dememiş:))) 3 madde sıralamış mutlu bir hayat için.

1. Çalışmak: Çalışmak, üretmek, bir işe yaradığını hissetmek duygusu mutluluk için olmazsa olmaz, demiş.

2. Sevmek: Sevmemek için sebepler aramak yerine sevmek için sebepler aramak. Sevgi duygusunu arttırmak.

3. Gülmek: Mizah. Hayata eğlenceli bakmak. Kahkaha atmak.

Montaigne Denemeler kitabında; Dünya da en çok canı sıkılan kişilerin krallar olduğunu, çünkü bir amaçları olmadığını ve istedikleri her şeyi yapabildikleri için çok mutsuz olduklarını söylüyor. 

Yani hiç bir iş yapmamak , sadece keyif peşinde koşmak insanı mutlu etmiyor. İnsan bir bütün, fiziksel,ruhsal ve zihinsel açıdan doyuma ulaşması gerekiyor. Sadece birine odaklanmak eksik kalıyor.5 yorum:

 1. Katılıyorum kesinlikle, çalışmak ve sonucunu almak insanı mutlu ediyor. Hedefin olması çok önemli. Kişisel gelişimler biraz da hedonizme itiyor sanki :/

  YanıtlayınSil
 2. kesinlikle kelimesi kelimesine çok doğru bence de bu dedikleriniz...Çalışmak üretmek hedef koymak sevmek sevilmek sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak biri eksik oldu mu tam mutluluk zor ama hepsi de genelde tam olamıyor o nedenle az çok ne var ne yok herşeyden önce sağlık varsa şükretmeyi bilmek te mutluluk ve huzur nedeni başka ne çare...sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
 3. Kendimiz için kendimize bakalım :) ruhumuz içinde ruhumuza bakalım. Kalemine sağlık

  YanıtlayınSil
 4. Sağlıklı olmak için zayıflamak güzel ama bunu takıntı haline getirdiğinde insanın ruh sağlığı bozuluyor. İyi hissetmek için üretmek lazım. Sevmek ve sevilmek lazım :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.