İletişim Zor Zanaat

karikatür iletişim ile ilgili görsel sonucu


   İnsan ilişkileri ve iletişim zor zanaat arkadaş. Ne zaman bir anlaşmazlık yaşasam bunu düşünürüm. Kimin söylediğini bilmiyorum ama çok sevdiğim bir söz var "İki insanın olduğu yerde çatışma vardır" . Evet vardır ama bu çatışmaları yönetebilmek marifettir.
   Ne kadar insan varsa o kadar çok iletişim şekli var doğal olarak. Bu yüzden anlaşabilmek için gerçekten gönüllü olmak gerek. Yani gönüllü olup çaba sarf etmeden özellikle yakın ilişki kurmak mümkün değildir.

iletişim karikatür ile ilgili görsel sonucu
  
  Günümüz ilişkilerinde kimsenin kimseyi çekmeye gönüllü olmadığını gözlemliyorum. Bu yüzden herkes gittikçe daha çok yalnızlaşıyor. Ama biz insanız, birbirimize ihtiyacımız var. İnsan insanın şifasıdır. Bazen de cezası:))))
  Son zamanlarda kişisel gelişim sloganlarından biri de "hayatında ki fazlalıkları çıkart, seni üzen , sıkıntıya sokan insanlarla ilişki kurma" vb... gibi bir sürü şey söyleniyor. Yani iyice bireyselleştirmeye, yalnızlaştırmaya teşvik ediyor bu yaklaşım. Kimse çaba göstermiyor birbirini anlamak için.
Ä°lgili resim
  Birde birbirimizi yargılama konusu var. Davranışlarınızdan birisi hoşuna gitmiyor mesela, farklı geliyor , hemen yargılıyor bazı insanlar. Çünkü çok kalın kırmızı çizgileri var.  Ama ne kadar sert çizgileriniz varsa o kadar sorun yaşarsınız.
  Yani demem o ki ilişki kurmak emek ister, gönüllülük ister, zaman zaman sıkıntı yaşamak gerekebilir. Sizin zor zamanlarınızda sizi idare etmeyenleri sizde idare etmek istemezsiniz doğal olarak. Peki sonuç ne oluyor? Dostluk kavramı gittikçe azalıyor. Kimsenin kimseye güvenmediği, yapmacık ortamlar oluşuyor. Bu ortamlardan kimsenin memnun olduğunu düşünmüyorum. Kimseyi tatmin ettiğini zannetmiyorum.
  Hiç kimse bir diğerini gerçekten dinlemiyor. Bu yüzden psikologlara, danışmanlara gidiyor insanlar. Bu kadar çok yaşam koçunun artması bundan dolayı. İnsanlar anlaşılmak istiyor ama kimse anlamak istemiyor. Yani aslında almak için vermek gerektiğini anlamıyor kimse. Sevgi almak istiyorsanız sevgi vermelisiniz. Anlaşılmak istiyorsanız anlamak için çaba göstermelisiniz. Formül bu kadar basit aslında. Ama benim anlamam da çok uzun sürdü:)Keşke ilkokuldan başlayarak "iletişim ve sosyal ilişkiler" dersi verilse. 

  Süper:) tespitlerimden sonra bana hak veriyor musunuz? tespitlerime katılıyor musunuz bilmek isterim. Yorumlara yazarsanız sevinirim. 


4 yorum:

 1. Ben bireyselliği sevsem de, dediğin gibi insanın insana ihtiyacı var. Gereken özeni gösterip, anlamaya çalışmalıyız ama tek taraflı da olmuyor :))

  YanıtlayınSil
 2. Herkez biraz fazla bencil olmaya başladı.Bende rastlıyorum''Hayatından şunu çıkar, bunu çıkar..''ee seni de çıkarıverirlerse bozuluyorsun ama. Uzun süreli mutlu evlilikler işte bu iletişim için gösterilen çabanın,emek verilen ,fedakarlık yapılan ikili ilişkilerin sonucu oluyor.Hiç bir şey kolay değil olmak zorunda da değil.

  YanıtlayınSil
 3. Ben insana cok emek harcayamiyorum. Cok cok yakin cevrem ailem disinda beni üzen kiran insanlarla arama mesafe koyarim.

  YanıtlayınSil
 4. Kesinlikle hak veriyorum. Emeksiz yemek olmaz.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.