Mükemmel Olmak Zorunda Değilsin!

marilyn monroe sözleri ile ilgili görsel sonucu

Son yıllarda kadınların üzerinde çok fazla baskı olduğunu düşünüyorum. Kadın olmak her dönemde zormuş ve bu zorluklar sadece şekil değiştirmiş gibi. Her yerden bombardıman şeklinde yağıyor sanki; her zaman zayıf olmalısın, bakımlı olmalısın, en iyi eş olmalısın, para kazanmalısın,en iyi anne sen olmalısın, en iyi yemekleri yapan, evi en temiz, en en en her şey sen olmalısın. Mükemmel anne, mükemmel kadın olma dayatması var .  Neden?
Oysa ki kadınlar da sadece bir insan. (Burada şu şarkıyı dinlemenizi salık veririm:))  Bizi beğenen böyle beğensin. "Malzeme bu, işine gelirse" diyebilmeli insan. Hata yaparım, huysuz olurum, yemeği tuzlu yaparım, unuturum, kalbini kırabilirim,  işleri yetiştiremeyebilirim çünkü "ben sadece bir insanım" diyebilmelisin. Kendini strese sokman gerekmiyor. Ayrıca sen bu işleri yüklenirsen beklenti artıyor hep aynı şeyleri yapmanı istiyorlar. İşlerine öyle geliyor çünkü.
Aslında bu onların da suçu olmayabilir. Yani sen her şeyi yapıp eşini, çocuklarını , aileni vb.... çevrendekileri alıştırırsan hep devamını isterler. Hatta şikayet ettiğinde anlam veremezler. Bir atasözümüz bile var bu konuyla ilgili "kırk yıl sırtında taşırsın, bir gün indirirsin senden kötüsü olmaz" diye. Aslında en baştan kendimizi o pozisyona sokmamak , beklentiyi yükseltmemek lazım. Her şeyin sorumluluğunu almamıza gerek yok.  Niye eşinizin yapabileceği , çocuğunuzun yapması gereken işleri siz yapasınız ki? Ben bunu bir türlü anlayamıyorum.
Yakın çevremde ikinci evliliğini yapmış bir abla var. Kendisi çalışıyor , eşi emekli. Adına Ayşe diyelim. Ayşe Abla sabah erken kalkıp işe gidiyor ve akşam eve yorgun argın dönüyor. Adam bütün gün evde ve sigara içtiği küllüğü bile boşaltmıyor neredeyse. Yani evi temizlemesi, yemek yapması gibi temel ihtiyaçlardan bahsetmiyorum bile. Ayşe Abla eve gelip hemen mutfağa giriyor , akşam yemeğini hazırlıyor, yedikten sonra mutfağı toplayıp ertesi günkü yemeği ayarlıyor ve doğru dürüst dinlenemeden  yatıyor, tekrar ertesi gün aynı şeyler başlıyor. Peki adam ne yapıyor? Sabah istediği saatte kalkıp eşinin hazırladığı şeyleri yedikten sonra bulaşık makinesine koyma zahmetine bile katlanmıyor. Öylece tezgahın üzerine bırakıp gidiyor. Yıllardır böyle bir hayatları var ve Ayşe Abla geçenlerde bana artık yaşlandığını, belinin ağrıdığını , bu yüzden temizliğe bir kadın tutmak istediğini ancak eşinin ona "temizlik senin görevin, eğer yapmayacak kadın tutacaksan onun parasını da sen vermelisin" dediğini anlatınca çıldırdım sinirden. İyi de arkadaşım senin görevin ne?  Ayrıca bu kuralları kim yazmış, nerede yazıyor? Niye biz kadınlar yıllardır sorgulamadan bu haksızlığa katlanıyoruz. Cevabı bilen var mı?
KAYNANA KARİKATÜR ile ilgili görsel sonucu
Sonra bu kadınlar neden mutsuz? Neden tükenmişlik sendromu yaşıyorlar? 
Siz kendinizi düşünmezseniz sizi kimse düşünmez biliyorsunuz değil mi? "Hak verilmez alınır" diye bir söz vardır. Siz talep etmedikçe kimse size yardım etmez. Ayrıca en kötüsü de kendiniz acı çekiyorsunuz diye diğer hemcinslerinize de acı çektirmeye çalışmak hiç doğru değil. Bunu bir örnekle açmak istiyorum. Benim eşim bana ev işlerinde çok yardım eder ve yakın arkadaşımız bir çiftin  kadın olanı eşimi pısırıklıkla suçlar, erkek olan da kötü örnek olmakla suçlar yıllardır. Adamı anlıyorum da kadına ne oluyor onu anlamıyorum. O da onun gibi sıkıntı çekmemi istiyor bence.
Sonuç olarak diyorum ki birbirimizi ayaklarımızdan tutup aşağı çekmek yerine el verip yukarı çekmeye çalışmak tek çıkar yolumuz. Yoksa aramızdaki bu çekişme erkeklerin acayip işine geliyor ve üzülen , sıkıntı çeken biz oluyoruz. 
Bunları bir düşünün bence:)

9 yorum:

 1. Şarkıya bayıldım :)

  Kadınlar daha baltalıyor yardım eden eşleri, nasıl kompleksse artık.

  Süper kadın olmaya çalışmanın anlamı yok ki. Kendimizi boşuna yıpratıyoruz . Kimseye madalya takmıyorlar .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eşlerini baltalayan kadınları zaten hiç mi hiç anlamıyorum.

   Sil
 2. Bazen mükemmel olmayı abartıyoruz. Her şey dört dört olacak diye bir kaide yok. Bizden beklenen performansı erkeklede iade edelim iki günde kaçarlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle erkekler dayanamaz bu eziyete Nevbahar.

   Sil
 3. Kesinlikle katılıyorum.. Ayşe ablanın eşini de hırpalayasım geldi ne yalan söyliiim sinir oldum :(

  YanıtlayınSil
 4. hay ağzın bal yesin mi desem, klavyeye dokunan parmaklara dert gelmesin mi desem adaş ne desem :-))

  hatasız kul olmaz şarkı sözü olarak kaldı..bizler hata kaldırmayan kumaştan yapılmışcasına yaşamaya mahkumuz sanki!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel şeyler demişsin adaşım, teşekkürler. Beğenmene mutlu oldum:)

   Sil
 5. Yemin ediyorum kadının kadına yaptığı düşmanlığı kimse kimseye yapamaz.
  Mükemmel olmak zorunda değilim, her şeye tek başıma da yetişmek zorunda değilim... Beğenmeyen buyursun yol orada...
  Öpüyorum seni Kadriyecim

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.