Şikayetim Var Cümle Şikayetten

Ä°lgili resim
Dün gece televizyonda  haberleri izledim. Çok mu değişik bir olay ki sanki diyebilirsiniz ama evet benim için değişik çünkü uzun zamandır haber izlemiyorum. Bu bazen gündemi kaçırmama sebep olabiliyor ama genelde ruh sağlığım daha iyi oluyor izlemediğimde. Zihnimi gereksiz bilgilerle, ajitasyonla , felaket senaryolarıyla doldurmamı engelliyor. Ama kaçamıyorsun işte, izlemek istemesen de kanal değiştiremiyorsun mesela o an .

şikayet komik ile ilgili görsel sonucu

Son zamanlarda televizyon dışında da her yerde ekonominin çok kötü olduğu, daha kötü olacağı, ekonomik kriz olduğu yönünde haber bombardımanına maruz kalıyoruz. Dün gece haberleri izlerken düşündüm ki yıllardır bu felaket senaryoları hiç değişmedi. Hep bir ekonomik kriz muhabbetleri vardı. Sonra bu sabah Başak Kablan'ın yeni videosunu izledim ve o da dedi ki "1995 yılı herhangi bir günü haber bültenini izleyin, bugünden ayıramayacaksınız. O dönemde de teyzeler sebzelerin pahalılığından, amcalar emekli maaşlarının az olmasından, sokaktaki insan geçinemediğinden bahsediyor" yani yıllardır hep aynı. Korku sistemi. Aç kalmaktan korkalım ki itaat edelim istiyor sistem. Mevcut işimizi bırakmayalım ki sistem dönmeye devam etsin. Bu sebepten pek çok insan mutsuz da olsa işlerine devam ediyor, farklı bir şey yapmak isteyene de çevre baskısı hemen engel oluyor zaten. 
Ä°lgili resim

Yani demem o ki evet ekonomi iyi değil ama bu yeni bir şey değil. Şikayet ediyoruz , o da yeni bir şey değil ve tamamen faydasız bir şey. Yani oturup şikayet edince hiç bir şey değişmiyor, kendi ve çevrenizin ruh halini kötüleştirmekten başka.

şikayet karikatür ile ilgili görsel sonucu
Her zaman söylediğim , aslında tabi ki benim sözüm değil, "neye odaklanırsan hayatında o artar" sözünü söylemek ve size bir öneride bulunmak istiyorum . Ne zaman şikayet etmeye başlarsanız kendinizi yakalayın:))) ve "bu durumu değiştirmek için ne yapabilirim? diye sorun kendinize. Küçükte olsa bir şey yapın ve hiç bir şeyin değişmeyeceğini düşünmeyin. Hayatı küçük şeyler değiştirir. İlk adımla başla. Bu yazım bir sloganlar yazısı gibi oldu ama bir şeyler yapmak için kendine bahaneler bulduğunda "ben değilsem kim? şimdi değilse ne zaman?" diye sor. Şikayet ettiğinin farkında olduğun an bırak mesela şikayet etmeyi. Bir hafta hiç şikayet etmemeye çalışın. Bakalım ne değişecek hayatınızda. Kötümser kötümser surat asıp "hiç bir şey değişmez" demeyin, deneyin . En azından ruh haliniz değişir ki bu da çok şeydir aslında:)

10 yorum:

 1. Benim gibi pesimist biri için ne kadar zor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olumluyu seçmeyi deneyemez misin bir süreliğine Nil:)

   Sil
 2. Özellikle bu ayki seçim sebebi ile sürekli bir muhalefet ve iktidar partilerin sataşması sebebi yüzden bende haberler izlemiyorum . Ekonomik kriz zaten bu ülkede ben bildim bileli var

  YanıtlayınSil
 3. Şunu farkettim ben de son zamanlar en küçük şeyler için şikayet ediyor,çok konuşuyorum.Bu yazı bu huyumdan vazgeçmem gerektiğini bir daha hatırlattı,teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 4. Sıkça şikayet edenleri onkoloji veya acil servise götürüp orda sadece 1 güncük bulunmalarını isterdim.... sağlık varsa gerisi boş :(

  YanıtlayınSil
 5. Haberleri ben de uzun süredir takip etmiyorum. İnsanın ruhu daralıyor bilmemek de kötü ama bir şeyler de iyi gitmiyor ki edelim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben sosyal medyadan öğreniyorum gündemi Ahsen.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.